Személyiség fontossága a szervezetekben
- Varga Borbála
- Nov 2, 2016
- 2 min read
Sokan azt gondolják, hogy a munkahelyeken a fellettesek nem különösebben érdekeltek arról, hogy a munkavállalók milyen emberek valójában , mi az ami motiválja őket, hova szeretnének fejlődni, mi a véleményük a munkáról, munkakörülményekről, munkatársaktól, mik azok, amiket úgy látnak, hogy lehetne javítani akár a folyamatokon vagy mik azok a részletek, amik feleslegesek stb. Ugyanis feltehetjük a kérdést, hogy ki is tudja a gyengeségeket és az erősségeket igazán egy szervezetben? Nyilván azok, akik nap mint nap látják és tapasztalják a mindennapi problémákat, vagyis az adott szervezettel fekszenek és kelnek.
Ezt a tény valamiért nem - vagy csak nagyon nehezen - látják a hierarchia felsőbb részén lévők, ugyanis vagy nincs idejük ezzel foglalkozni vagy nem is érdekli őket igazán a kritika, ötlet, felmerült problémák, ugyanis ezzel szembe kellene nézni és el kéne gondolkozni azon, hogy hogyan lehetne megoldani illetve jobbá tenni a munkakörülményeket.

Miért is fontos, hogy milyen a személyiségünk egy adott szervezet életében? Mert mi magunk alkotjuk, formáljuk és fejlesztjük együtt az adott munkahely környezetét. Érdekes és újszerű ezt megfogalmazni, ugyanis sokan azt gondolják, hogy a munkahelyi atmoszféra nem a munkatársakon múlik, hanem azon, hogy a felsővezetés instrukciói alapján működjön minden folyamat. Ugyanakkor azzal tisztában vannak, hogy fontos hogy egy összetartó és jó csapat segítse a munkát, de ennek kialakítását inkább társaikra hagyják és nem - vagy csak ritkán- foglalkoznak vele.
Saját tapasztalataimból és sok helyről is hallom, hogy nehezen tudják megszűrni egy-egy jelölt személyiségét, vagyis hogy be tud-e illeszkedni a csapatba vagy sem, ami elengedhetetlen, hogy az adott szervezet hatékonyan működhessen és jól érezze magát a munkavállaló az adott környezetben. Miért fontos az, hogy egy személy jól érezze magát a munkahelyén?
Miért érzik úgy sokan, hogy bár utálják a munkájukat, de mégis maradnak és összeszorított foggal várják a munkaidő végét?
Váltani a legnehezebb és legnagyobb kockáztatással járó változás.
Mindenki elött ott a választás, hogy mivel és hogyan szeretné lekötni az idejét és megmutatni a személyiségét. Nem kell félni attól, ha valaki nem mindig szabálykövető, ha nem szereti a monoton munkát, ha szeretné fejleszteni bizonyos készségeit, ha szeretne valami újat tanulni vagy bármi mást, amire vágyik.
Ha valóban egy jól működő közösséget szeretnénk alkotni, akkor el kell fogadnunk, hogy nem mindenki alkalmas ugyanarra a munkára, hogy igenis érdeklődni kell mások motivációjáról, fejleszteni kell a munkakörülményeket, fel kell ismerni és meg kell oldani a felmerülő problémákat, folyamatosan ötletelni kell az új irányok és ötletek kapcsán.
Manapság szerencsére vannak olyan cégek, akik már látják ezt a problémát és elindultak azon az úton, hogy változtassanak a fennálló trendeken. Ha mindnyájan csak erősítjük ezt a gondolkodásmódot, hiszek benne, hogy a jövőben változni fog a személyiséghez való megfelelés fontossága.
留言